Jakie wybrać łóżeczko?

Wielu rodziców zastanawia się, co będzie najlepsze do snu dla malucha.

file

W okresie pierwszych 3-4 miesięcy po narodzinach najlepsze dla dziecka będzie łóżeczko dla niemowląt. Jest to przytulne i bezpieczne miejsce, które da mu poczucie bezpieczeństwa, podobne do tego, które odczuwał w brzuchu mamy. Dobrze jest postawić łóżeczko blisko łóżka rodziców, ponieważ bliskość mamy i dziecka wpływa pozytywnie na oboje, a także zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Zdecydowanie nie należy kłaść niemowlęcia do łóżka z rodzicami, ponieważ jest to dla niego niebezpieczne! Wielu rodziców kładzie niemowlę spać w gondoli wózka. Niewątpliwie gondola ma odpowiednie wymiary, jednak ponieważ używa się jej na dworze i w samochodzie, może się niej znaleźć wiele zanieczyszczeń, które źle wpłyną na zdrowie dziecka.


Kiedy z czasem dziecko jest bardziej ruchliwe, zmieńmy mu łóżko na większe, z barierkami, pamiętając o sprawdzeniu, czy wybrany produkt spełnia normy przewidziane w przepisach prawa unijnego, zwłaszcza dotyczących rozstawu szczebelków (6,5 cm), aby uniknąć sytuacji, w której głowa dziecka zaklinuje się między nimi.


Gdy dziecko podrośnie i będzie próbowało wyjść z łóżeczka górą, dobrym rozwiązaniem będzie obniżenie barierek tak, by dziecko nie wypadło z niego podczas snu, a jednocześnie mogło bezpiecznie z niego wychodzić i do niego wchodzić.


Poduszka dla dziecka musi być bardzo płaska, wykonana z pianki zapamiętującej układ anatomiczny osoby śpiącej na niej (memory foam), co pozwoli zapobiec spłaszczeniu główki w czasie snu na plecach. Później dobra będzie poduszka profilowana, najlepiej taka, na której nie będą rozwijać się roztocza.


Trochę uwagi poświęćmy również na wybór materaca. Powinien mieć takie same wymiary jak łóżeczko, aby nie pozostawiał niebezpiecznych dla dziecka szpar, w których mogłoby ono utknąć. Poza tym powinien być wykonany z materiału nie wywołującego alergii, przepuszczającego powietrze, na którym nie będą rozwijać się roztocza.