Podróżuj bezpiecznie

Nawet na najkrótsze trasy, dziecko powinno być prawidłowo zapięte w foteliku samochodowym.

file

Przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego jest niezgodne z prawem. Ani największy choćby pośpiech ani protesty dziecka nie zwalniają nas z nakazu korzystania z fotelika samochodowego. To najbezpieczniejszy sposób podróżowania z dzieckiem.  

 

Zbyt wielu rodziców pokłada zbyt wielkie zaufanie w swoich umiejętnościach jako kierowcy. Dlatego, gdy dziecko jest znudzone i nie chce siedzieć w foteliku, reaguje napadami złości, rodzice często poddają się. Jest to błąd. Wielu sytuacji na drodze nie da się przewidzieć, a wielu zagrożeń uniknąć, nawet będąc świetnym, doświadczonym kierowcą. Ryzyko zderzenia od tyłu, wchodzenia w ostre zakręty czy przymus nagłego hamowania są nie do przewidzenia. Troska i dobre intencje rodziców w tej sytuacji nie pomogą.

 

Również trzymanie dziecka na kolanach nie jest wystarczającym zabezpieczeniem w sytuacji wypadku: rodzic nie będzie w stanie przytrzymać i ochronić dziecka. Konsekwencje mogą być poważne.  

 

Jeśli więc dziecko w trakcie podróży płacze, gdyż wymaga zmiany pieluszki, nakarmienia czy utulenia, zatrzymaj auto. Gdy auto jest w ruchu nigdy nie odpinaj pasów bezpieczeństwa w foteliku dziecka i nie wyjmuj go z fotela.  

 

Fotelik samochodowy dziecka musi być bezwzględnie prawidłowo zamontowany w aucie, a dziecko prawidłowo w nim zapięte. Ta reguła powinna być znana i przestrzegana także przez pozostałych członków bliższej i dalszej rodziny, w których samochodach dziecko bywa od czasu do czasu przewożone. Mama i Tata są wzorem do naśladowania - ich pasy również powinny być zawsze prawidłowo zapięte.