Bliskość

Dobrze, gdy dziecko śpi blisko rodziców, choć spanie w jednym łóżku z dzieckiem może być dla dziecka niebezpieczne.

file

W pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka rodzice chcieliby cały czas być blisko niego. Potrzeba ta staje się jeszcze silniejsza nocą. To przede wszystkim mama musi mieć dziecko blisko siebie, by móc go karmić i opiekować się nim. Także maluch czuje się bezpieczniej czując bliskość mamy, a jego potrzeby są natychmiast zaspokajane.


Obecnie eksperci uważają, że taka bliskość wpływa pozytywnie nie tylko na spokój rodziców, ale także na poprawny rozwój dziecka, które dostosowuje swój rytm biologiczny do rytmu rodziców. Co więcej, zgodnie z najnowszymi badaniami, u dzieci śpiących w tym samym pokoju, co rodzice, ale nie w łóżku z nimi, zmniejsza się ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).


Wiele mam często bierze swoje dzieci do swojego łóżka, chcąc uniknąć wstawania w nocy do karmienia lub być przy nim, gdy się obudzi. Jednak absolutnie odradzane jest spanie z dzieckiem w jednym łóżku, gdyż może to być dla niego niebezpieczne! Ciepło wytwarzane pod kołdrą przez rodziców może być dla dziecka zbyt duże, a więc niebezpieczne. Co więcej, nie można wykluczyć, że podczas snu mama może znaleźć się zbyt blisko dziecka, przez co dziecko może się nawet udusić.


Najlepszym rozwiązaniem jest pozwolić dziecku spać w jednym pokoju z rodzicami, ale nie z nimi w łóżku. Lepiej, aby dziecko spało we własnym łóżeczku, obok łóżka rodziców, gdzie będzie mieć własną przestrzeń do odpoczynku i snu, blisko mamy, w pełni bezpieczne. Takie rozwiązanie zapewni mu spokojny sen.